Powody, dla których Chorwacja jest dobrym kierunkiem na wakacje:
– piękne krajobrazy
– krystalicznie czysta woda
– przyjaźni mieszkańcy
– bogata baza noclegowa
– łatwo porozumiewać się mimo odmiennego języka
– jest stosunkowo tania w porównaniu do innych ciepłych krajów
Do Chorwacji samolotem czy samochodem?
Najpopularniejszymi środkami transportu, jakimi możemy dostać się do Chorwacji są oczywiście samolot i samochód. Jeśli chodzi o samolot to jego zaletą jest z pewnością wygoda, jednak trzeba się często liczyć z niemałym wydatkiem takiej podróży. Ponadto chcąc pozwiedzać Chorwację, zmuszeni wtedy jesteśmy do zdania się, na środki transportu dostępne na miejscu pobytu, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Pomimo dłuższego czasu podroży niż samolotem, to właśnie samochód jest moim zdaniem najlepszym sposobem wyjazdu do tego pięknego kraju. Dlaczego?
- można samodzielnie ustalić sobie plan całej podroży
- Chorwacja posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć autostrad i dróg ekspresowych
- posiadanie własnego auta na miejscu ułatwia zwiedzanie tego kraju, gdyż można się wtedy swobodnie po nim poruszać
- ten sposób lokomocji gwarantuje oszczędność pieniędzy
- istnieje kilka tras do wyboru
- ilość bagażu ogranicza jedynie pojemność naszego bagażnika
- przy wycieczce z kilkoma osobami, wśród których przynajmniej jedna ma prawo jazdy, podroż nie będzie sprawiała większych trudności i zmęczenia – można się zmieniać za kierownicą
- piękne widoki po drodze w państwach, przez które przejeżdżamy
- drogi są w bardzo dobrym stanie
- podczas podróży można zatrzymać się Budapeszcie czy Wiedniu i zwiedzić te miejsca
Podsumowując, sama podróż samochodem do Chorwacji może być fascynująca i ma szansę by stać się ciekawą, wakacyjną przygodą. Po drodze można natknąć się na piękne widoki, a to jedne z nich, które możemy podziwiać z chorwackiego parkingu.

Park Narodowy KrKa

Park KrKa
W poniższym poście postaram się zawrzeć najważniejsze informacje, z jakimi warto się zapoznać planując samodzielną podróż do Chorwacji samochodem. Zanim wyruszymy jednak na wakacyjną przygodę warto zdobyć podstawową wiedzę oraz praktyczne wskazówki na ten temat.
Jak zorganizować wyjazd do Chorwacji samochodem?
-
Niezbędne dokumenty
Aby odbyć podróż samochodem do Chorwacji wystarczy posiadanie podstawowych dokumentów takich jak:
-dowód osobisty
-prawo jazdy
-dowód rejestracyjny
-dowód ubezpieczenia OC
-opcjonalnie zieloną kartę (jeśli planujemy wyjazd do Dubrownika lub zmierzamy do Chorwacji przez Bośnię i Hercegowinę)
-
Przygotowanie samochodu do podróży
Podczas podroży warto korzystać z satelitarnej nawigacji GPS albo map internetowych, w celu zaplanowania i obliczenia naszej całej wyprawy.
-
Wybór trasy dojazdu
W zależności od tego, z której części Polski będziemy jechać, czy zależy nam na szybszym, czy tańszym sposobie dotarcia na Chorwacji, mamy do wyboru kilka tras. Całą trasę możemy pokonać komfortowo, jadąc w głównej mierze autostradami i drogami ekspresowymi. Długość dojazdu i droga jest zróżnicowana w zależności od tego jaką trasę wybierzemy. Najdłuższą podróż będą z pewnością miały osoby mieszkające na północy Polski zmierzające do środkowej albo południowej Dalmacji. Popularne trasy dojazdu polskich turystów, do Chorwacji to:
– Czechy, Austria i Słowenia (najpopularniejsza i szybka trasa, którą wybrałam dwukrotnie udając się do Chorwacji jadąc z Kielc)

Kielce – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja
Udając się do Chorwacji tą trasą, jako miejsca do przerw i dłuższego odpoczynku, polecam tzw. Restplatz’e w Austrii. Są to parkingi, z bardzo czystymi, nowymi toaletami, prysznicami, darmowym wi-fi oraz automatami do przekąsek czy kawy. W Słowenii autostrada prowadzi przez malownicze tereny, ale jest bardzo krótka. Autostrady przy wjeździe do Chorwacji prowadzą przez górzyste tereny i liczne tunele.
– Niemcy – Austrię – Słowenia (dla mieszkańców zachodniej Polski, pozwala na ominięcie polskich dróg i szybkie wkroczenie na dobre autostrady)

Kielce – Niemcy – Austria – Słowenia – Chorwacja
–Słowacja – Węgry (najbardziej ekonomiczna trasa, która pozwala ominąć Słowenię, w której są najdroższe winiety)

Kielce – Słowacja – Węgry – Chorwacja
– Słowacja – Węgry – Bośnia i Hercegowina (na tej trasie będzie potrzebna będzie Zielona Karta! )

Kielce – Słowacja – Węgry – Bośnia i Hercegowina – Chorwacja
Dalsza trasa, po chorwackiej stronie zależy od tego dokąd zmierzamy (Istria, Dalmacja, Riwiera Makarska). Najlepiej poruszać się po Chorwacji autostradami, chyba że planuje się jeszcze po drodze zwiedzanie. Moimi kierunkami w Chorwacji była Makarska i Split. Wybierając się do miejscowości Makarska jedzie się autostradą A1, która przebiega równolegle do całej Riwiery Makarskiej, a długość trasy zależy od tego, jak daleko na południe zmierzamy. Tą samą autostradą dojeżdża się do Splitu. Na granicach nie ma kontroli celnej, ale policja i służby mogą zatrzymać na terenie kraju. W Chorwacji radzę uważać na limity prędkości. Jest mało fotoradarów, ale często spotykane są nieoznakowane patrole policji. Ogólną jakość dróg w Chorwacji można uznać za dobrą. Poruszanie się po kraju ułatwia dobre oznakowanie, kierunkowskazy i dodatkowe oznaczenia, które pojawiają się na ulicach.
-
Opłaty drogowe
Koniecznie trzeba pamiętać o zakupieniu winiet (naklejek na szybę). Kupno ich w Polsce jest zupełnie nieopłacalne dlatego najlepiej kupić je na granicy albo w trasie na stacjach benzynowych w danym kraju. Zakup winiet jest bardzo ważny bo za brak ważnej winiety grozi mandat. Musimy ją posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi,a jej wypełnienie jest bardzo proste. W puste pole należy wpisać numer rejestracyjny samochodu, którym się poruszamy. Następnie odrywamy mniejszy kawałek winiety i zatrzymujemy go. Trzeba go mieć przy sobie na wypadek kontroli. Potem należy nakleić naklejkę w prawym dolnym rogu przedniej szyby, aby była dobrze widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu samochodu. Jadąc najpopularniejszą trasą, czyli przez Czechy, Austrię i Słowenię, winiety obowiązują w każdym z tych krajów.
Ceny winiet w 2017 roku:
– Czechy 12 EUR (10 dni)
– Austria 8,70EUR ( 10 dni)
– Słowenia 15 EUR ( 7 dni)
W Chorwacji nie ma winiet, ale trzeba płacić za autostrady. Płatność odbywa się podobnie jak w naszym kraju, czyli za pomocą bramek wjazdowych i zjazdowych. Cena liczona jest za przejazd konkretnych odcinków.
-
Wybór noclegu
Chorwacja może się poszczycić bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Przy wyborze miejsca noclegowego mamy do wyboru: kempingi, pola namiotowe, hotele, apartamenty prywatne. To właśnie ta ostatnia opcja, czyli prywatne apartamenty są jednym z popularniejszych rodzajów noclegów. Taki apartament składa się z kilku pokoi z kuchnią lub aneksem kuchennym i łazienką. Warto zdecydować się na tą opcję noclegu szczególnie, jeśli wyjeżdżamy do Chorwacji z rodziną, czy grupą znajomych. Można wtedy liczyć na prywatność i niezależność. Zazwyczaj apartamenty są wyposażone we wszystkie potrzebne urządzenia czyli: czajnik, mikrofalówkę itp. a także klimatyzację, czy internet. Podczas moich pobytów w Chorwacji to właśnie apartamenty były wybranymi przeze mnie miejscami noclegów i z pewnością mogę polecić to rozwiązanie.

Kwatery prywatne
Przed wyjazdem warto sprawdzić szeroką bazę różnych kwater i apartamentów do wynajęcia. Osobiście, zawsze sprawdzam tego typu miejsca noclegowe na stronie http://www.booking.com i to właśnie przez nią dokonuję rezerwacji. Poniżej podaję moje miejsca noclegowe, które mogę jak najbardziej polecić:
- Makarska:https://www.booking.com/hotel/hr/apartments-luna-makarska.pl.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGi2AYgBAZgBHrgBBsgBD9gBA-gBAZICAXmoAgM;sid=975a242a5fc2318b192b4491098da5c7
- Split-Stobrec:https://www.booking.com/hotel/hr/anica-apartment.pl.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGi2AYgBAZgBHrgBBsgBD9gBA-gBAZICAXmoAgM;sid=975a242a5fc2318b192b4491098da5c7#tab-main
-
Język i porozumiewanie się
Przy planowaniu wyjazdu do Chorwacji nie warto przejmować się brakiem znajomości języka chorwackiego. Wybierając się tam nie powinniście mieć problemów z porozumiewaniem się z mieszkańcami. Obowiązującym językiem jest chorwacki, który brzmi jak pomieszany język rosyjski ze słowackim. W większości przypadków można porozumiewać się w języku angielskim, czy też niemieckim. Jeśli dodatkowo macie znajomość np. języka rosyjskiego, porozumiewanie się będzie jeszcze prostsze.
-
Ceny
Obowiązującą w Chorwacji walutą jest kuna. Jedna kuna to około 0,60 polskich groszy. Koszt zakupu większości produktów spożywczych jest wyższy niż w Polsce. Jednak nie jest to jakaś duża różnica, bo najczęściej ceny są zbliżone do tych w naszym kraju. Zakupy najlepiej robić w supermarketach usytuowanych na obrzeżach miast, gdzie zapłacimy z pewnością mniej niż w samym centrum, czy przy plaży. Czasem dużo droższe niż w Polsce są kosmetyki, czy też leki. Takie rzeczy warto, więc zabrać ze sobą z kraju. Ceny paliwa są tak jak wszędzie zmienne, więc przed wyjazdem warto zorientować się w aktualnych cenach paliw na stacjach w Chorwacji i po drodze do niej.
-
Plażowanie
Większość turystów, którzy wybierają się do Chorwacji, większą część swojego pobytu spędza na plaży. Przed przyjazdem nad Adriatyk warto wiedzieć, że większość plaż jest tam kamienisto- żwirowych i wąskich. Bywają miejsca, w których plaża jest wręcz wybetonowana. To istotna informacja dla osób, które dotychczas spędzały wakacje nad Bałtykiem i są przyzwyczajone do piaszczystych i szerokich plaż. Na wakacje do Chorwacji polecam zabrać buty do wody, które czasem są niezbędne przy kąpielach w wodzie i stanowią zabezpieczenie przed uszkodzeniem ciała przez jeżowce, czy też skały. Jeśli chodzi o opłaty związane z plażowaniem to wstęp jest najczęściej bezpłatny, ale chcąc wypocząć na leżaku przy parasolu trzeba liczyć się już z opłatą.

Split – Stobrec
-
Podsumowanie
Jeśli zastanawiacie się, czy warto jechać do Chorwacji własnym autem to przekonuję, że z pewnością warto i to nie tylko ze względu na niższy koszt podróży niż samolotem. Inne zalety, które powinny Was przekonać to możliwość zwiedzenia wielu miejsc, elastyczne spędzanie czasu i maksymalne jego wykorzystanie. Warto jednak zaznaczyć, że do takiej podróży trzeba się dobrze przygotować z wielu względów, aby uniknąć problemów, czy też innych kłopotliwych sytuacji. Mam nadzieję, że ten wpis będzie przydatny i pozwoli Wam na zaplanowanie swojej podróży do Chorwacji.