Informacje ogólne:
Wyspa uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji, Europie a nawet na świecie. To miejsce zna chyba każdy z pocztówek. Jako miłośniczka Grecji marzyłam o podróży na Santorini. Czemu? Oglądając zdjęcia wyspy i jej piękne krajobrazy zastanawiać się można, czy to miejsce tak wygląda w rzeczywistości. Czy tak wygląda? Otóż tak. Białe domki o niebieskich dachach, wysoko położone nad skalistym wybrzeżem morza tworzą rzeczywiście pocztówkowy krajobraz i ciężko znaleźć kogoś, kogo te widoki by nie zauroczyły. Wyspa należy do archipelagu Cyklad i fascynuje swą przeszłością. Przez niektórych jest uważana za Atlantydę, będącą ośrodkiem kultury minojskiej, której oblicze zmienił wybuch wulkanu. Wskutek tego wybuchu powstało niezwykłe ukształtowanie terenu, które wraz z malowniczą architekturą komponują się wyjątkowo. Patronką wyspy jest św. Irena. Santorini to niewielki archipelag, na który składa się główna wyspa Santorni, mniejsze: Therasii i Aspronisi oraz z dwie wysepki w kalderze: Palea Kameni i Nea Kameni (z kraterem wulkanu). Stolica wyspy to Fira (Thira), która wraz z Oia stanowią dwie największe miejscowości na wyspie. Santorini ma dobre połączenia morskie z odległą o ok. 120 km Kretą (ok. cztery godziny promem). Najwyższy szczyt nosi nazwę Profitis Ilias.
Ośrodki wypoczynkowe na wyspie:
– Fira miejscowość oblegana przez turystów, z mnóstwem sklepików i eleganckich butików;
– Oia mniejsza od Firy, piękna ale tak samo zatłoczona miejscowość;
– Imerovigli wioska z widokiem na kalderę, jest tam kilka hoteli i parę tawern;
– Kamari kurort wypoczynkowy położony na południowym-wschodzie wyspy, z czarną, długą, wulkaniczną plażą. Znajduje się tam dużo hoteli, miejsc noclegowych, barów, sklepów oraz nadmorska promenada. Można tam uprawiać wiele sportów wodnych;
– Perissa położona obok Kamari, obie miejscowości oddziela skalny klif Mesa Vouno, na którym znajdują się ruiny starożytnej Thiry. Jest to typowa wakacyjna miejscowość z czarną, wulkaniczną plażą.
Termin podróży: 12.09.2017 – 19.09.2017
Miejsce pobytu: Kamari, hotel Studia Ira
Forma podróży: wyjazd z biurem podróży Grecos
Mapa Santorini z polecanymi miejscami
Zastosowane sposoby zwiedzania:
- wypożyczonym autem
Co warto zobaczyć:
Santorini jest wyspą, która pomimo swoich niewielkich rozmiarów ma do zaoferowania bardzo wiele. Większość osób myśli, że to miejsce na jeden dzień. Mnóstwo turystów przypływa statkami na wyspę spędzając tam zaledwie jeden dzień, zwiedzając Oia, zachód słońca i ewentualnie Firę podczas, gdy to tylko mała część tego, co można zobaczyć na Santorini. Zachęcam do spędzenia na wyspie około tygodnia i zapewniam, że nie będziecie się nudzić. Poniżej przedstawiam moje propozycje miejsc, które warto odwiedzić będąc na Santorini:
- Oia
- Kamari
- Megalochori
- Emporio
- Pyrgos
- Santo Wines Winery
- Profitis Ilias
- Czerwona plaża Red beach
- Akrotiri i latarnia morska
- plaża Vlychada
- Imerovigli
- Fira i Firostefani
Oia (wymawiane: Ia)
Położona na północnym cyplu wyspy jest najbardziej znaną miejscowością na Santorini i najczęściej fotografowanym miejscem na całej wyspie. To właśnie stąd pochodzi większość pocztówek i zdjęć, przedstawiających nie tylko wyspę Santorini, ale też całą Grecję. Miejscowość przyciąga turystów piękną architekturą oraz niezwykłymi zachodami słońca, znanymi na całym świecie. Mawia się, że Oia jest miastem artystów, malarzy, rzeźbiarzy oraz, że nie ma serca, które nie zostałoby poruszone tamtejszymi widokami. I to prawda! Miasto jest spokojniejsze niż stolica Fira. Znajdziecie tam wiele ekskluzywnych hoteli, restauracji wykutych w skałach. Niezapomnianym przeżyciem jest spacer wąskimi uliczkami miejscowości wśród pięknych, malowniczych widoków. Z tarasów restauracji można podziwiać kalderę. Spacerując w Oia można poczuć, że w powietrzu unosi się powiew luksusu. Obiekty zaskakują pięknymi aranżacjami, wyjątkowym asortymentem, architekturą, a także … cenami. Każda z wąskich dróg prowadzi na końcu do jakiegoś luksusowego hotelu czy apartamentu z prywatnym basenem. To w Oia znajdują się charakterystyczne błękitne kopuły kościołów.
PORT: Miasteczko posiada port Ammoudi bay, do którego można zejść po 300 schodkach lub zjechać samochodem asfaltową drogą. Jest to mały port rybacki w otoczeniu uroczych wulkanicznych klifów z krystalicznie czystą, morską wodą.

Ammoundi bay
W centralnym miejscu miasteczka znajduje się bardzo popularny kościół Panagia Platsani, który jest fajnym punktem odniesienia podczas zwiedzania Oia.

Kościół Panagia
Zmierzając w prawo od kościoła znajdziecie wiele uliczek prowadzących w dół. Jedna z nich prowadzi do słynnych dzwonów.
Do widoku znanego wszystkim z pocztówek, czyli niebieskich kopuł, wcale nie tak łatwo jest trafić. Nie istnieje żadne oznaczenie prowadzące do tego miejsca, a wiedzie do niego kolejna wąska uliczka w dół.

Pocztówkowy widok
Spacerując wąskimi uliczkami w Oia natkniecie się na przepiękne widoki i detale, które warto uwiecznić na fotografii.
Skręcając w następną uliczkę w dół prowadzącą do galerii sztuki natknęliśmy się na taki widok:
Po zwiedzeniu kilkudziesięciu wąskich uliczek i zrobieniu przy tym setek zdjęć, warto udać się w górę.
My, podążając za tłumem dotarliśmy do run zamku bizantyjskiego Kasteli – fajnego punktu widokowego, z którego roztacza się piękny widok na słynne wiatraki.
Na tym zakończyliśmy zwiedzanie „prawej strony” miejscowości Oia. Po powrocie do naszego punktu odniesienia, czyli kościoła Panagia udaliśmy się tym razem w lewo.
Wybierając się do Oia należy zabrać ze sobą koniecznie okulary przeciwsłoneczne i kapelusz na głowę. Jest tam bardzo mało cienia, a słońce daje mocno o sobie znać.
ZACHÓD SŁOŃCA
To właśnie z Oia podziwiać można najpiękniejszy na wyspie zachód słońca. Uliczki tego niewielkiego miasteczka wieczorem wypełniają się tłumem ludzi, którzy chcą zobaczyć ten znany na całym świecie, zachód słońca na Santorini. Zachód można obserwować zarówno z lądu, jak i z morza. Organizowane są specjalne rejsy, podczas których można go obserwować ze statku. Jeśli decydujemy się na oglądanie zachodu z Oia to najlepszym punktem widokowym jest wzniesienie Kasteli (pozostałości po twierdzy). Stamtąd rozpościera się widok na całe miasto. Jedno jest pewne: miejsce na oglądanie zachodu warto zająć dużo wcześniej, bo z każdą minutą w miejscowości robi się coraz tłoczniej. Mimo tego, że dotarliśmy do Oia pół godziny przed zachodem słońca, najlepsze punkty widokowe były już zajęte. Kiedy zobaczyliśmy tłumy na wzniesieniu Kasteli i jego okolicach, postanowiliśmy poszukać miejsca mniej obleganego, po stronie miasteczka. Czy rozsławiony zachód słońca na Santorini faktycznie zasluguje na taką sławę? Moim zdaniem tak. To nie tylko zachód słońca. To niesamowity spektakl.

Oczekiwanie na zachód

Zachód słońca w Oia
Oczekiwanie na zachód słońca:
https://youtu.be/Ej1eEJUERJc
Zachód Słońca w Oia na Santorini:
https://youtu.be/T7PrMOyV9I4
Kamari
Nasze miejsce pobytu na wyspie, w którym polecam się zatrzymać z kilku względów. Z tej miejscowości nie ma widoku na słynną kalderę stąd ceny nie są tak wysokie,jak w najpopularniejszych ośrodkach – Oia czy Firze. W porównaniu do wymienionych miejscowości, w Kamari jest plaża. Cechuje się ona wulkanicznym, czarnym piaskiem i jest dość długa. Na plaży jest wiele wypożyczalni do uprawiania sportów wodnych. Atrakcją miejscowości jest niewątpliwie promenada, która rozciąga się wzdłuż morza przez całą miejscowość i to przy niej toczy się głównie życie nocne. W Kamari znajdziemy wiele sklepów, klubów, barów, restauracji. Ponadto miejscowość jest ładnie położona, bo tuż u stóp góry Mesa Vouno. Góra ta jest znana z tego, że odkryto na niej osadę antycznej Thiry, a do pozostalości po osadzie prowadzi droga, która rozpoczyna sie właśnie w Kamari. Na górę można wjechać lub dojść pieszo. Decydując się na pieszą wędrówkę warto zaopatrzyć się w okrycie głowy (brak cienia) i wygodne obuwie. Istotną zaletą miejscowości jest też fakt, że to właśnie w niej mieści się port lotniczy wyspy, obsługujący regularne i czarterowe loty.

Kamari

Plaża w Kamari

Plaża

Częsty widok na plaży w Kamari
Megalochori
To tradycyjna wioska, która leży ok. 10 km od stolicy wyspy. Charakterystyczne są w niej jasne domy, piękne zabudowania i kryjące się wśród wąskich uliczek – białe kościoły z niebieskimi kopułami. W centrum wioski znajduje się plac z tawernami i kawiarniami. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce, będąc na Santorini w lipcu lub sierpniu, bo wtedy mieszkańcy wioski obchodzą swe święta religijne w czasie, których czczą swych świętych patronów.

Megalochori

Rynek w wiosce

Tradycyjne zabudowania

Główna ulica w wiosce

Spacer klimatycznymi uliczkami

Megalochori
Emporio
To największa wioska na Santorini, która jest położona 12 km od Firy, u podnóża góry Profitis Ilias. Przy wejściu do wioski znajduje się uroczy kościół z imponującą dzwonnicą, która dominuje nad całą miejscowością. W połowie wioski znajdują się pozostałości po XV-wieczna twierdzy – Zamku Goulas, do którego prowadzą wąskie uliczki. Na wschód od miejscowości znajduje się rynek. W wiosce panowała cisza i spokój. To właśnie tam można bylo poczuć prawdziwie grecki klimat w stylu „siga-siga”. Cała atmosfera tego miejsca oraz brak turystów sprawia, że to miejsce posiada swój klimat nie do zapomnienia.

Kościół w Emporio

Urokliwe uliczki Emporio

Widok z zamku Goulas
Pyrgos
Pyrgos to niewielkie miasteczko znajdujące się na szczycie wzgórza. Znajduje się tam wiele kaplic i kościołów, a także pięknych, tradycyjnych białych domków. W miejscowości znajduje się zamek, na który bardzo polecam się udać. Sam w sobie zamek nie jest imponujący, ale widok z góry jest niesamowity bo rozciąga się z niego przepiękna panorama. Do zamku wiodą malownicze uliczki, które pną się stromo w górę, wśród pobielanych wapnem domów. Na taki spacer z pewnością warto się wybrać.

Droga na zamek

Piękne pamiątki

Galeria sztuki

W drodze na zamek

Widoki po drodze

Dzwonnica

Widok z zamku

Widok z zamku
Santo Wines Winery
Cudowne miejsce dla miłośników wina i pięknych krajobrazów. Szczególnie polecam wybrać się tam na zachód słońca. Wybierając się na podziwianie zachodu warto wcześniej zarezerwować stolik, szczególnie w sezonie. Odwiedziliśmy to miejsce w drugiej połowie września, bez wcześniejszej rezerwacji, ale wolnych miejsc było bardzo mało. Także nawet poza sezonem polecam zrobić rezerwację, aby mieć gwarancję wolnego miejsca. Jeśli mamy zamiar oglądać stamtąd zachód słońca to warto wybrać się około godziny 19.00. Słońce zachodzi ok. 19.30 – 20.00 więc do tego czasu można delektować się smakiem pysznych win. Serwowane tam są różnego rodzaju greckie wina, od wytrawnych po słodkie. Miejsce posiada przeszklony taras, z którego rozpościera się przepiękny widok na kalderę. Podziwianie zachodu słońca w tym miejscu było dla mnie, jak przejmujący i niesamowity spektakl, który uzupełniał piękny głos Mariny Dimitriou w różnych światowych przebojach. To był mój najprzyjemniej spędzony wieczór na Santorini. Dla takich chwil warto żyć! Gorąco polecam to miejsce, nawet jeśli nie lubicie wina, bo warto je odwiedzić chociażby dla tych widoków.

W oczekiwaniu na zachód słońca

Wieczór z lampką wina i pięknym widokiem na kalderę
Filmik z Santo Wines Winery: https://www.youtube.com/watch?v=91eSVjBKqIw
Profitis Ilias
Profitis Ilias to najwyższy szczyt Santorini znajdujący się między Pyrgos a Kamari. Nazwa góry wzięła się od klasztoru, który jest na jej szczycie, pod wezwaniem Proroka Eliasza. Innymi budynkami, które można zobaczyć na górze to anteny, baza wojskowa i maszty greckiej telewizji oraz radia. Bardzo polecam wybrać się na górę gdyż rozpościera się z niej widok na całą wyspę. Na sam szczyt wiedzie asfaltowa droga więc można się tam dostać każdym środkiem lokomocji, nawet autokarem.
Czerwona plaża Red beach
Prawie wszystkie plaże na Santorini położone są wzdłuż wschodniego oraz południowo-wschodniego wybrzeża. Czerwona plaża (Kokkini Ammos/ Paralia Kokkini) znajduje się w pobliżu miejscowości Akrotiri. Istnieją dwa sposoby dostania się na plażę. Można do niej dopłynąć łódką z portu w Akrotiri / Firy lub dojechać na parking w Akrotiri obok kościoła Św. Mikołaja, a następnie dojść pieszo ok. 10 minut. Jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na wyspie ze względu na swój kolor, który zawdzięcza wulkanicznemu żwirkowi w odcieniach czerni i czerwieni. Plaża ma niezwykle malownicze położenie bo znajduje się między skałami. Można na niej wynająć leżaki z parasolami, a także zakupić coś do jedzenia czy picia bo znajdują się tam też tawerny. Jest dobrze zagospodarowana ale warto pamiętać, że nie ma tam żadnych prysznicy ze słodką wodą.

Red beach

Czerwona plaża
Akrotiri
Jest to miejscowość położona na południu wyspy. Miasto ma dobre połączenie autobusowe zarówno z Firą, jak i innymi miejscowościami na wyspie. Grecy nazywają Akrotiri „Greckimi Pompejami” lub „Minojskimi Pompejami” z tego względu, że Akrotiri było kiedyś minojskim miastem, bardzo rozwiniętym, które ucierpiało w trakcie wybuchu wulkanu, a na jego pozostałościach są dziś prowadzone wykopaliska archeologiczne. Wstęp na wykopaliska jest płatny 5 euro. Znajduje się tam też parking płatny 3 euro za samochód osobowy. Niedaleko terenu wykopalisk w Akrotiri, znajduje się znana Czerwona Plaża. Będąc w Akrotiri polecam wybrać się na południowy koniec wyspy, gdzie znajduje się latarna morska, która jest jedną z najstarszych w Grecji. Jest to świetny punkt widokowy na morze i część wyspy.

W drodze do latarni

Latarnia
Plaża Vlychada
Vlychada to moim zdaniem jedna z najładniejszych plaż na Santorini. Warto się na nią wybrać będąc w Akrotiri bo znajduje się ona niedaleko tej miejscowości i można na nią dojechać bezpośrednio, korzystając z darmowego parkingu. Plaża jest dość długa, częściowo kamienista. Umiejscowiona jest u podnóża ciekawych formacji skalnych z piaskowca i pumeksu. Można na niej skorzystać z leżaków. Jest tam spokojnie i cicho, bez tłumów turystów.
Imerovigli
Jest to mała miejscowość oddalona o ok. 2 km od stolicy Firy, nazywana „balkonem Santorini”. Jest położona na klifie i nie posiada plaży. Można tam zobaczyć charakterystyczne białe domki, ekskluzywne hotele z basenami, a także tawerny z pięknym widokiem na kalderę i morze. Ze względu na swoje położenie, Imerovigli od dawnych czasów stanowiła punkt obserwacyjny bo jest najwyższym punktem nad kalderą. Dawała możliwości obserwowania wód otaczających wyspę i spostrzeżenia wszystkich statków zbliżających się do wyspy. Jedną z atrakcji miejscowości jest wielka skała Skaros. Kiedyś stał na niej zamek/ twierdza zbudowany przez Greków. Trzęsienia ziemi zniszczyły twierdzę całkowicie, a z góry Skaros został do dziś charakterystyczny wierzchołek. Obecnie do Skaros można zejść szklakiem, który rozpoczyna się przy kościele Agios Georgios. My niestety zrezygnowaliśmy z drogi na Skaros ze względu na to, że byliśmy w tej miejscowości w samo południe i panował wielki upał. Polecam wybrać się tam po 16.00 – 17.00 bo pokonanie tej trasy w pełnym słońcu będzie z pewnością trudne. Sądząc po prowadzącej tam drodze, warto również zaopatrzyć się w dobre buty.

Białe domki zawieszone na klifie

Imerovigli

Droga na Skaros Rock

Skaros Rock
Fira i Firostefani
Fira to stolica wyspy i jednocześnie drugie, wraz z Oia, najchętniej odwiedzane przez turystów miasto. Miasteczko jest „zawieszone” na klifie. Jest to centrum handlowe i rozrywkowe na Santorini. Warto zaznaczyć, że w tym miejscu nie ma plaży. Znajduje się tam mnóstwo restauracji z pięknymi widokami na kalderę. W Firze jest Stary Port, do którego prowadzą dwie drogi: kolejka linowa oraz schody. Obecnie cumują tam jedynie wycieczkowe statki, które każdego dnia dowożą tysiące turystów. Chcąc skorzystać z kolejki trzeba podążać za oznaczeniami „Cable car”, których jest w mieście bardzo dużo,a koszt wynosi 4 euro w jedną stronę. Drugi sposób, czyli schody liczące około 600set stopni, można pokonać pieszo lub na osiołkach. Z Firy warto wybrać się w rejs statkiem wokół wulkanicznych wysepek Nea i Palia Kameni, na których są gorące wody, siarkowe źródła. Zwiedzanie Firy nie jest skomplikowane ze względu na to, że miasto składa się z 3 głównych, równoległych do siebie ulic oraz kilku przecinających je w poprzek. W stolicy znajduje się wiele butików, czy też sklepów znanych światowych marek np. Prada, Gucci, Chanel. Fira jest o wiele bardziej komercyjna niż Oia. Miasto ma świetne połączenie autobusowe z innymi miejscowościami na wyspie. Zwiedzaliśmy stolicę poza sezonem (druga połowa września) a mimo to, miejsce było wypełnione turystami i tłoczne.

Morze Egejskie

Morze Egejskie

Osiołki
Firostefani jest małą miejscowością i stanowi przedmieścia stolicy czyli Firy, od której jest oddalona o niecały kilometr. Przed samym wejściem do miasteczka znajduje się słynna ze zdjęć i pocztówek – łódź na dachu jednego z hotelu. Podobnie jak stolica, Firostefani ulokowane jest na klifie i nie posiada plaży. Można tam znaleźć wiele barów oraz restauracji, ale jest tam spokojniej niż w stolicy. Będąc w Firze warto wybrać się na spacer do Firostefani i przebyć tą drogę alejką bo odległość nie jest duża, a widoki są nieziemskie, ponieważ droga wiedzie nad samym klifem. Taki kilkunastominutowy spacer daje możliwość zrobienia świetnych zdjęć, a ponadto oczywiście niezapomniane przeżycia.

Słynna łódka

Detale w Firostefani

Detale
Informacje praktyczne
- Kiedy najlepiej wybrać się na Santorini?
Po moim pobycie na wyspie, (w drugiej połowie września) nasuwa mi się przede wszystkim jedno przemyślenie. Najgorszym pomysłem wydaje mi się pobyt w sezonie (lipiec, sierpień). Pomimo tego, że byliśmy na Santorini we wrześniu to nadal w najpopularniejszych miejscach wyspy, czyli Oia i Firze były tłumy turystów. Poza tym było nadal naprawdę gorąco i niektórych miejsc nie byliśmy w stanie zwiedzić ze względu na straszny upał np. Skaros Rock w Imerovigli. Do tego, spacery po Oia czy Firze, gdzie prawie wszystko jest białe i oślepiające w pełnym słońcu, nie należą wtedy do najprzyjemniejszych. Z tych właśnie powodów, nie wyobrażam sobie zwiedzania wyspy latem. Kolejną istotną sprawą jest to, że ceny zarówno wycieczek na Santorini, jak i samego pobytu są najwyższe w sezonie. Moim zdaniem idealnym okresem pobytu na wyspie będzie maj, czerwiec lub koniec września. Wybierając się tam w tym czasie, będzie można pozwiedzać sobie całą wyspę i całe mnóstwo jej wąskich uliczek oraz ciekawych zakamarków w przyjemnych temperaturach.
- Gdzie zatrzymać się na pobyt?
Jak w każdym przypadku, tak i na Santorini, każda miejscowość ma swoje plusy i minusy. W mojej opinii najlepszym miejscem na pobyt jest Kamari. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na to, że stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania całej wyspy, posiada długą plażę, a do tego ceny tam są najniższe na całej wyspie. Minusem jest ,iż Kamari leży na południu Santorini i nie ma stamtąd widoku na kalderę (stąd niższe ceny). Natomiast jeśli nie zależy Wam na plażowaniu, a na luksusowych hotelach z basenami i pięknymi widokami to można wybrać się do Oia, Firy, Firostefani czy Imerovigli. Te wszystkie miejsca posiadają hotele, knajpy, restauracje z widokami na kalderę. Trzeba jednak pamiętać, że nie posiadają one plaży, a za piękne widoki trzeba zapłacić odpowiednią cenę.
- Środki transportu na wyspie
Istnieje duży wybór środków transportu, jakimi możecie poruszać się po wyspie. Autobusy jeżdżą do wszystkich miejscowości, ale trzeba liczyć się z przesiadkami i mogą mieć opóźnienia. Do tego w sezonie, przy dużej liczbie turystów może zaistnieć sytuacja, że zabraknie Wam miejsca. Oprócz komunikacji miejskiej można wynająć sobie własny środek transportu. Może to być quad, skuter albo samochód. My zdecydowaliśmy się na mały samochód ze względu na to, że zawsze jest dla nas najwygodniejszą środkiem transportu do zwiedzania. Na wyspie nie ma problemów z parkowaniem. Są różne bezpłatne parkingi, a także można parkować zwyczajnie wzdłuż drogi. Nasz samochód zarezerwowaliśmy jeszcze będąc w Polsce ze strony autoway-polska.com.
- Ceny na wyspie
To ile wydacie na pobyt zależy od Waszych preferencji i upodobań. Za pobyt w Oia czy Firze w luksusowym hotelu z prywatnym basenem i widokiem na kalderę z pewnością zapłacicie ekstra sumę. Przebywając na południu, w miejscach już nie tak widokowych, jak np. Kamari czy Perissa, można w rozsądnej cenie zjeść czy znaleźć hotel. Do tego na wyspie znajduje się Lidl, w którym ceny produktów są takie jak i Polsce, albo trochę wyższe. Średnie ceny noclegów czy żywności są wyższe niż w Polsce, ale są porównywalne do cen innych krajów UE.